Katastrofa! Już w październiku zabraknie pieniędzy na wypłaty 500+?

Nie wygląda to dobrze! Brakuje pieniędzy na wypłaty 500 plus w Warszawie. Władze stolicy twierdzą, że otrzymują za małe środki od rządu i apelują o zwiększenie dotacji. Co na to strona rządowa?

Część mieszkańców stolicy skarży się, że wciąż nie otrzymała wypłat środków w ramach programu Rodzina 500+. Jak się okazuje, że problem może być dużo poważniejszy niż się wydaje.

„Warszawscy urzędnicy alarmują, że mimo rozszerzenia programu na pierwsze dziecko nie został zwiększony plan dotacji. I na kontach na pieniądze na 500+ brakuje pieniędzy. Wygląda to tak, jakby ktoś w rządzie nie dostrzegł, że program rozszerzono na pierwsze dziecko i trzeba przelać więcej środków” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.Prezydent Warszawy alarmuje

Dziennik cytuje pismo prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego z 13 września br., w którym informował premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów, iż „aby zabezpieczyć wypłaty dla beneficjentów programu m. st. Warszawa do końca 2019 roku, należy zwiększyć plan [na okres sierpień – grudzień 2019 – red.] do wysokości 1,36 mld zł, tj. o kwotę 584 mln zł”.

W piśmie Trzaskowskiego zaznaczono, że obecny plan wydatków w wysokości około 776,9 mln zł „nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji programu Rodzina 500 Plus i już we wrześniu br. zabraknie środków na wypłatę świadczeń dla rodziców”. “Jak dodał Trzaskowski, w chwili sporządzania wspomnianego pisma do premiera Warszawa miała do dyspozycji 109,6 mln zł, przy zapotrzebowaniu na środki na wrzesień w wysokości ok. 198 mln zł.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz zapewniała, że „pieniądze Warszawa dostała na cały sierpień i na cały wrzesień”. – Nie wiem, skąd informacje z ratusza o brakujących środkach. Na pewno pieniądze na wszystkie wypłaty są zabezpieczone, środki są wypłacane w transzach zgodnie z harmonogramem. Jeszcze w tym tygodniu miasto dysponowało wolnymi środkami na koncie, więc nie wiemy, z czego wynika cały problem – komentuje dla dziennika rzeczniczka wojewody.

– Kilka dni po piśmie do premiera przyszedł przelew. 18 września wpłynęły pieniądze, ale niestety tylko tyle, co na wrześniowe wypłaty – zaznacza w rozmowie z „GW” Ewa Rogala, rzeczniczka stołecznego ratusza. Zwraca uwagę też uwagę, że do sierpnia środki wpływały regularnie i „z górką”. – Byliśmy spokojni, że mamy środki na wypłaty świadczenia. Pamiętajmy o zmianach zasad: doszło 500 zł na pierwsze dziecko, teraz wypłaty są z wyrównaniami – podkreśla.

Co na to resort finansów?

Ministerstwo Finansów poinformowało DGP, że “pieniądze na 500 Plus zostały przekazane do wojewodów zgodnie z planem”. – To wojewodowie kierują je szczebel niżej do samorządów, które wypłacają świadczenie wychowawcze. Ale zarówno z poziomu mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, jak i nadzorującego go Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej słyszymy, że wszystko jest w porządku i wina leży stronie władz Warszawy – pisze gazeta.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza