Już Dzisiaj niesamowite zjawisko na niebie! “Pełna kumulacja. Powtórzy się za 470 lat” – nie przegap takiej okazji!

Dzisiaj 27 lipca będziemy mogli obserwować niesamowite zjawisko na niebie. To wydarzenie będzie gratką nie tylko dla miłośników astronomii. Zacznie się o 21.30 i potrwa prawie dwie godziny. Zjawisko będzie doskonale widoczne na terenie całej Polski. O tym, dlaczego jest ono tak niezwykłe, opowiada astronom Stanisław Rokita z Planetarium Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu.Dlaczego piątkowe zaćmienie Księżyca jest takie wyjątkowe?

“Zaćmienia Księżyca, również całkowite, możemy obserwować co kilka lat i można je obserwować z Polski. To będzie jednak wyjątkowo długie – będzie trwało godzinę i czterdzieści trzy minuty. Wynika to z faktu, że Księżyc będzie stosunkowo daleko od Ziemi – jego orbita ma kształt elipsy i w piątek będzie w pozycji znacznie od nas oddalonej. Kolejne takie długie zaćmienie będzie miało miejsce za ponad sto lat. Dodatkowo zbiega się ono z wielką opozycją Marsa, czyli będzie on dokładnie po przeciwnej stronie niż Słońce. Oznacza to, że poniżej tarczy Księżyca, który przyjmie czerwoną, brunatną lub brązową barwę, zobaczymy bardzo jasnoczerwony punkt – to będzie właśnie planeta Mars. Taki zbieg okoliczności, jak wyliczono, powtórzy się za 470 lat” – mówi Stanisław Rokita – “Jakby tego było mało, w czasie fazy całkowitego zaćmienia, zobaczymy jeszcze przelatującą międzynarodową stację kosmiczną –  około godz. 22.30 ponad horyzontem pojawi się jako bardzo jasny obiekt. Więc mamy pełną kumulację zjawisk kosmicznych” – dodaje astronom.

Co zobaczymy na niebie?

Zjawisko zacznie się jeszcze przed wschodem Księżyca, ale jego początek nie będzie aż tak spektakularny. Przez ponad godzinę cień będzie powoli nasuwał się na tarczę Księżyca. Około godziny 21.30 Księżyc znajdzie się w ciemnościach i przez prawie dwie godziny będziemy mogli oglądać jego tarczę, która przyjmie czerwonawy lub brązowawy kolor. Potem będziemy zobaczymy wychodzenie Księżyca z cienia. Całe zjawisko zakończy się po północy.

Czy coś może nam przeszkodzić w obserwacjach?

Pogoda – jeśli niebo będzie zachmurzone, możemy niewiele zobaczyć. Dlatego trzeba trzymać kciuki za bezchmurne niebo! 😉

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl