Jeśli w Waszym ogrodzie rośnie ta roślina, to możecie się uważać za szczęśliwców

Nasze babcie doskonale wiedziały, co jest dobre! Nie trzeba od razu chodzić do apteki, aby sobie poradzić z niektórymi dolegliwościami. Wystarczy poszukać tej rośliny. Na pewno widziałaś ją już nie raz.

Babkę znajdziesz praktycznie wszędzie: na łąkach, w ogródkach, czy na pastwiskach. Wiele osób traktuje je jak chwasty, ale w rzeczywistości jest to jedno z najlepszych ziół leczniczych na świecie.Babka świetnie się sprawdzi, gdy trzeba wyleczyć:

1. Kaszel

Babka posiada właściwości wykrztuśne, a także skutecznie zwalcza uporczywy kaszel, warto więc zastosować ją w przypadku przeziębień. Zalej gorącą wodą dwie łyżeczki świeżej lub suszonej babki lancetowatej i odstaw na 20 minut, a nastepnie przecedź. Napój możesz osłodzić łyżeczką miodu.

2. Problemy żołądkowe

Herbatka z babki pomoże na ból brzucha tak samo skutecznie jak mięta. Pij 1/2 szklanki tego naparu 2-3 razy w ciągu dnia.

3. Pierwsza pomoc przy skaleczeniach

Obtarte kolano lub zdarty łokieć? Wystarczy przyłożyć do skaleczenia świeże liście babki – taki okład zadziała bakteriobójczo i zmniejszy stan zapalny.

4. Ból zęba

Jeśli do wizyty u dentysty zostało kilka dni, a ból zęba jest nie do wytrzymania, pomoże płukanie ust herbatą z babki.

5. Zaparcia

W przypadku zaparć pomogą nasiona babki. Zalej wrzątkiem jedną łyżeczkę nasion. Szklanka takiego napoju wypita wieczorem z pewnością pomoże.

6. Łupież

Wywar z babki lancetowatej pomoże w walce z łupieżem, czy przetłuszczającymi się włosami.

A w Twoim ogródku lub na działce rośnie babka?