Gwałt zbiorowy na 18-letniej kobiecie pod Polkowicami. Zatrzymano sprawców

Dramat młodej kobiety rozegrał się nocą z 10 na 11 marca w prywatnym mieszkaniu w miejscowości Biedrzychowa pod Polkowicami (woj dolnośląskie). Doszło tam do zbiorowego gwałtu. Policja w tej sprawie zatrzymała sześciu mężczyzn, wśród nich są obcokrajowcy.

„Po zgłoszeniu przestępstwa policjanci Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach natychmiast przystąpili do działań. W ciągu kilkudziesięciu minut nasi policjanci zatrzymali sześciu mężczyzn. Zebrany przez policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie tym osobom zarzutów oraz dał podstawy dla sądu do zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych” – powiedział st. sierż. Przemysław Rybikowski p.o. oficera prasowego polkowickiej policji.Dwóch sprawców odpowie za gwałt, pozostali za to, że nie udzielili kobiecie pomocy.

„Dwóm mężczyznom prokurator przedstawił zarzut popełnienia tego czynu wspólnie i w porozumieniu. Do sądu skierowano wnioski o ich tymczasowe aresztowanie” – przekazała Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

„Oprócz tego czterech innych mężczyzn usłyszało zarzuty nieudzielenia pomocy pokrzywdzonej kobiecie w sytuacji, kiedy znajdowała się ona w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu. Wobec tych osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem wszelkiego kontaktowania się z pokrzywdzoną i zakazem opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportów” – wyjaśniła prokurator.

Oskarżeni o zbiorowy gwałt to Polacy, natomiast wśród osób oskarżonych o nieudzielenie pomocy kobiecie są obywatele Ukrainy. Ze względu na delikatny charakter sprawy śledczy nie podali innych szczegółów.

Za gwałt sprawcom grozi kara nie mniejsza niż trzy lata więzienia. Natomiast za nieudzielenie pomocy poszkodowanej oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.