Emerytura wysokości 20 groszy? To możliwe!

Pan Lesław Tomczak bardzo się ucieszył że w końcu osiągnął wiek wymagany do emerytury. Jego radość jednak nie trwała za długo. Okazało się że listonosz co miesiąc będzie przynosił mu 20 groszy emerytury!

 Skąd tak niska stawka? ZUS wziął pod uwagę jedynie trzy miesięczną pracę pana Lesława na umowę zlecenie, Jednak nie wziął pod uwagę że w latach 70. pracował przez kilka lat w PKP.

Po wyjściu z wojska najpierw zatrudnili mnie w Służbie Ochrony Kolei, a później zostałem maszynistą pociągu.” – wspomina emeryt.

Po trzech latach pracy w PKP odszedł z niej gdyż miał dość tej wyczerpującej psychicznie pracy. Niestety świadectwa tego że Pan Lesław pracował w PKP przepadły. W późniejszym czasie pomagał rodzicom prowadzić gospodarstwo rolne, jednak nigdzie tego nie odnotowano. W latach 80. zmarł ojciec pana Lesława.

Sam nie dawałem rady wszystkiego robić, więc z mamą sprzedaliśmy ziemię.” – mówi starszy pan.

Jego matka zmarła kilka lat później. Od tego czasu nie mógł znaleźć stałej pracy. Pracował jedynie na czarno. W końcu 17 lat temu zamieszkał w schronisku w Szczodrem.

Nie mam już sił, żeby szukać zagubionych dokumentów, ale ZUS mógłby dać spokój i nie robić sobie ze mnie żartów. Wysłanie przekazu kosztuje 7,50 zł, czyli prawie 40 razy więcej niż emerytura, którą dostaję.” – puka się w głowę pan Lesław.

Co na to ZUS?

Najmniejsze świadczenie wypłacane dziś przez ZUS wynosi 4 grosze. Dla Zakładu decyzja emerytalna dotycząca 4 groszy i 2 tys. zł wymaga zaś tyle samo pracy i związana jest z tymi samymi formalnościami, jak np. wysyłka informacji do klienta. Decyzję emerytalną musi od ZUS otrzymać każdy, bez względu na wysokość świadczenia. Jeżeli pan Lesław ma problem z udokumentowaniem okresów składkowych sprzed 1999 r., ale mamy pewność kiedy i gdzie pracował to deklaruję swoją pomoc w tym zakresie. Zrobimy co w naszej mocy by pomóc panu Lesławowi w udokumentowaniu opłacanych składek do kapitału początkowego.” – powiedział rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz.

Jeśli masz taki sam problem jak pan Lesław bądź nie potrafisz udokumentować zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzenia, a twój były zakład został zlikwidowany, najlepiej skontaktuj się z najbliższym odziałem ZUS.