Elektroniczne „co łaska”. Do kościołów wkracza płatność kartą

Karty płatnicze i dokonywanie płatności za pomocą telefonu sprawiają, że coraz więcej z nas przestaje nosić przy sobie gotówkę. Było tylko kwestią czasu, kiedy ten fakt dotrze też do świadomości instytucji, w których składany na tacę datek stanowi jeden z głównych przychodów.

Pewien kościół już oferuje wiernym możliwość „dania na tacę” przy użyciu karty kredytowej.W kościele Saint Francois de Molitor w Paryżu zamontowany został specjalny terminal, dzięki któremu wierni mogą złożyć ofiary w formie bezgotówkowej. Osoby uczestniczące w mszy będą mogły wybrać kwotę, jaką chcą przeznaczyć na potrzeby kościoła, a następnie dokonać płatności za pomocą zintegrowanego z kościelnym systemem smartfona albo zbliżeniowej karty kredytowej.

Samo urządzenie, choć bardzo nowoczesne, zachowa tradycyjny charakter – system został zamontowany wewnątrz wiklinowego koszyka przypominającego zwykłą tacę.

Parafia zapewnia, że ofiarodawcy będą pozostawać anonimowi. Poza płatnością bezgotówkową, wierni nadal będą mogli „dać na tacę” w tradycyjny sposób. Udostępnienie płatności bezgotówkowej to wyjście naprzeciw potrzebom zapominalskich, którzy przyszli na mszę, a nie mają przy sobie gotówki.

Z kolei w Wielkiej Brytanii wierni będą mogli złożyć datek za pośrednictwem Apple Pay lub Android Pay, czyli płatności dokonywanych za pomocą smartfonów iPhone oraz karty płatniczej. Według przedstawicieli kościoła wprowadzenie nowych metod płatności ułatwi parafianom wniesienie opłat za ślub czy chrzest, ale planowane jest także wprowadzenie możliwości składania ofiar podczas mszy dzięki bezprzewodowemu czytnikowi.

„Mam nadzieję, że staniemy się bezgotówkowym kościołem” – powiedziała wielebna Margaret Cave z jednego z londyńskich kościołów, który w ubiegłym roku brał udział w testach płatności bezgotówkowych. „Udostępnienie płatności kartą sprawia, że jesteśmy częścią nowoczesnego społeczeństwa”.