Duńscy rodzice. Co najszczęśliwsi ludzie na świecie wiedzą o wychowywaniu dzieci

Duńczycy nie od dziś znani są ze swojego zadowolenia z życia i z tego, że są po prostu najbardziej szczęśliwymi ludźmi na świecie. Dlatego też tak wiele osób innych narodowości próbuje odgadnąć sekret ich szczęścia i wiedzieć jak radzą sobie oni z trudnymi tematami, które często dotykają nas wszystkich, niezależnie od pochodzenia.

Jednym z takich tematów z całą pewnością jest wychowywanie dzieci. Jest to niezwykle trudna kwestia, wszyscy przecież chcemy, by nasze dziecko wyrosło na osobę uczciwą, mądrą i zdolną, no i oczywiście na osobę szczęśliwą. Co więc mówią nam o tym nasi duńscy eksperci?

Według nich niezwykle ważnym aspektem wychowywania dziecka jest swobodna zabawa. Stanowi ona wręcz fundamentalny aspekt rozwoju naszego potomka. Zamiast iść za modą i zapisywać pociechę, często wbrew jej woli na całą masę dodatkowych zajęć, Duńczycy pozwalają rodzicom na samodzielny wybór zainteresowań, oczywiście przedstawiając dziecku wszystkie możliwości.

Duńczycy nie koloryzują zbędnie rzeczywistości. Przedstawiają oni swoim pociechom świat takim jaki właśnie jest, bez ukrywania zła, tragedii i wszystkiego co tak często przed dziećmi staramy się ukryć. Oczywiście wszystko odpowiednio tłumacząc, tak by pociecha sama mogła dojść do wniosku co jest dobre, a co złe.

Dokładny dobór słownictwa i siła motywacji. Jedno z drugim wbrew pozorom naprawdę może się łączyć. Wystarczy iść za śladem duńskich rodziców i po prostu nie narzekać, nie wypowiadać zdań “to na pewno się nie uda”, z całą pewnością ma to wpływ na późniejsze podejście do życia naszego malucha.

Empatia. Nauka emocji, tak można byłoby śmiało nazwać w naszym języku lekcje, na jakie uczęszczają duńskie dzieci. Uczą się one rozpoznawać emocje, poniekąd je odczuwać, tak by nie były im obce w dorosłym życiu. Po zakończeniu zajęć naukę tę kontynuują rodzice, zachęcając swoje pociechy, by postawiły się w trudnej sytuacji innego członka rodziny. Takie ćwiczenia pozwalają lepiej zrozumieć postawę i zachowanie drugiego człowieka.

Duńscy rodzice pomimo tego, iż znani są ze swojej stanowczości, pamiętają również o tym, by w każdym możliwym momencie, nawet gdy trwa on względnie długo, wspierać swoje dziecko. Nie dają się oni ponieść emocjom, nawet gdy jest o to bardzo ciężko. Liczy się szacunek, płynący z obu stron.

Dla Duńczyków niezwykle ważne są również wartości rodzinne. Wspólne spędzanie czasu w sposób, który każdemu z członków rodziny sprawia przyjemność, nawet jeśli my jako rodzice czegoś naprawdę nie lubimy, a lubi to nasza pociecha, powinniśmy wraz z nią zainteresować się danym zajęciem.

Oczywiście nie oznacza to, że koniecznie musimy ślepo podążać za tymi wskazówkami, jednak możemy je wdrożyć w nasze życie, by lepiej zrozumieć się z naszym dzieckiem.