Droga krzyżowa w przedszkolu, dzieci same niosły krzyż. Oburzenie: od żłobków zacznijcie

Droga krzyżowa zorganizowana w przedszkolu w Chełmży przed tegoroczną Wielkanocą wywołała skrajne reakcje w sieci. “Tresowanie”, “indoktrynacja” – nie brakuje słów oburzenia od osób komentujących, dla których odgrywanie drogi krzyżowej w przedszkolu jest grubą przesadą.

Droga krzyżowa to nabożeństwo w Kościele katolickim, które przypomina o drodze Jezusa Chrystusa na śmierć. Przed Wielkanocą odbywają się uroczyste drogi krzyżowe nie tylko w świątyniach, lecz także na ulicach polskich miast. Wierni mają okazję wspominać cierpienie Jezusa i żałować za grzechy za które – jak wierzą – został ukrzyżowany.

Cała uroczystość jest podzielona na 14 symbolicznych stacji. Adoracja zaczyna się od stacji pierwszej, w której Jezus zostaje skazany na śmierć. Ostatnia stacja to złożenie Jezusa do grobu.

Droga krzyżowa w przedszkolu w Chełmży
Parafia w Chełmży pochwaliła się, że zorganizowała drogę krzyżową dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Droga krzyżowa w przedszkolu miejskim nr 1 w Chełmży została zorganizowana wśród najstarszych, sześcioletnich dzieci. Na zdjęciach widzimy księdza, chłopca ubranego w białą szatę, który niesie w rękach krzyż z brzozy oraz maluchy podzielone na grupy. Przed każdą z nich znajduje się obrazek, który prawdopodobnie jest ilustracją danej stacji krzyżowej. W tradycji katolickiej są m.in. stacje związane z upadkami Jezusa pod krzyżem, obnażeniem go z szat, przybiciem do krzyża i w końcu śmiercią na krzyżu. Ich opisy mogą być zbyt drastyczne dla maluchów. Jak jednak zapewnia przedszkole, “rozważania były bardzo proste, krótkie i dostosowane do wieku”.

Droga Krzyżowa dla najmłodszych w naszych Przedszkolach.

Opublikowany przez Parafia Chełmża na 23 marca 2018

Dzieci same niosły krzyż i wymieniały się nim, od stacji do stacji, przekazując go sobie nawzajem. Serdecznie dziękujemy księdzu za obecność i  wspólną modlitwę –

poinformowało na swojej stronie internetowej przedszkole.

Burza w sieci
Droga krzyżowa wywołała różne reakcje. Jedna z komentujących mam podkreśla, że “Droga Krzyżowa odbywała się podczas zajęć religii, na której uczestnictwo każdy rodzic musiał wyrazić zgodę”. Kolejna zwolenniczka pomysłu dodaje: “Może lepiej prać głowę zajączkami i prezentami w krzaczkach chowanymi?”.

Jednak przeważająca część komentujących nie pozostawiła na przedszkolu suchej nitki. Komentarze takie jak: “Dopiero teraz? Od żłobków zacznijcie”, “To jest głęboko nieetyczne”, “Jesteście potworami. Jak można tak krzywdzić i indoktrynować małe dzieci”, “Brak słów, tresowanie od najmłodszych lat”, “Katastrofa, nie mają co robić to przedszkolaków maltretują”, “Co to znaczy w naszych przedszkolach? Te przedszkola są kościelne?” – to jedynie kilka przykładów zgorszenia i wściekłości, jakie wywołała droga krzyżowa zorganizowana w przedszkolu przed tegoroczną Wielkanocą.