Czy koniecznie należy zmieniać opony na zimowe? Odpowiadamy na najpopularniejsze wymówki

Wiele oznak za oknem wskazuje coraz to dobitniej, że nieubłaganie zbliża się zima. Pamiętajmy jednak, że nie jest to tylko magiczny, świąteczny okres, ale również i czas, gdzie warunki na drogach nieco się zmieniają. Padający śnieg, przymrozki, które sprawiają, że jest ślisko z całą pewnością mogą utrudnić życie wielu kierowców, dlatego też należy pamiętać o wymianie opon na zimowe.

Jednak nie wszyscy się do tego dostosowują, a ich wymówki są często naprawdę mało przekonujące. Staramy się odpowiedzieć na kilka z nich, by namówić te osoby na zmianę punktu widzenia.

Jedną z najczęściej słyszanych wymówek z całą pewnością jest ta, że ktoś mało jeździ lub jeździ na tyle ostrożnie, że nie musi wymieniać opon. Jest to bardzo niepoważne, żeby nie napisać głupie myślenie. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy o tym wiedzą. Opony zimowe wydłużają nam na przykład drogę hamowania, co przy zimowych warunkach na drodze, może wpłynąć na uniknięcie kolizji.

Innym, często używanym argumentem jest ten, że samochód którym się poruszamy posiada napęd 4×4. Owszem, jest w tym nieco racji, że takie auta sprawdzają się zimą lepiej, jednak należy również pamiętać, że nierzadko są one cięższe od innych samochodów, przez co musimy zadbać o opony, które są dla nich odpowiednie.

Często słyszy się również głosy, że ktoś niedawno kupił nowe letnie opony, więc poradzą sobie one i zimą. Nic bardziej mylnego. Opony zimowe posiadają większą powierzchnię, która styka się z podłożem, a to z kolei przekłada się na lepsze hamowanie i panowanie nad autem podczas jazdy.

Niektórzy jako wymówki używają argumentu, że w tym roku zima będzie łagodna i krótka, śniegu nie będzie, więc nie opłaca się na tak krótki czas zmieniać opon. Co my na to? Tak zupełnie szczerze to nikt nie jest w stanie przewidzieć jaka dokładnie będzie pogoda. Nawet gdy nie ma opadów śniegu, nie oznacza to, że powierzchnia po której będziemy się poruszali nie jest śliska. Lepiej się ubezpieczyć.

“Nie dam zarobić producentom, to kolejny ich wymysł, żeby wyciągnąć pieniądze”. Och, jakże często słyszane, szczególnie w naszym kraju zdanie. Nawet jeśli nie kupimy nowych opon i cały czas będziemy zużywali letnie, ich zużycie będzie na tyle duże, że po prostu będziemy musieli częściej je wymieniać. Koszty więc będą bardzo zbliżone, jeśli nawet nie wyższe, a skoro tak to lepiej przecież się ubezpieczyć, prawda?

Są to oczywiście tylko niektóre argumenty jakich mogą używać najbardziej leniwi kierowcy. Pamiętajmy jednak o tym, że na drodze nie jesteśmy odpowiedzialni jedynie za siebie i swoich pasażerów, ale również i poniekąd za życia innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też zmieńmy opony na te odpowiednie, to naprawdę nie będzie kosztowało nas na tyle dużo, że warto ryzykować dla tej kwoty życia.