Czosnek na kleszcze – skutecznie je odstrasza i chroni przed ugryzieniem

Czosnek to skuteczny sposób na ochronę przed kleszczami. Dzięki swojemu intensywnemu zapachowi jest w stanie je odstraszyć i zniechęcić do ataku. Teraz, kiedy sezon na kleszcze jest w pełni, warto skorzystać z niezwykłych właściwości czosnku.

Kleszcze nie lubią zapachu czosnku. Wystarczy spożywać go regularnie, aby znacznie zmniejszyć ryzyko ugryzienia. Najlepiej byłoby codziennie zjadać kilka ząbków świeżego czosnku, ale wiemy że może być to trudne. Zapach tego warzywa potrafi bowiem odstraszyć i zniechęcić nie tylko kleszcze.Najsilniejsze działanie ma czosnek spożywany na surowo. Pamiętajmy, że to musi być nasz polski czosnek. Ten chiński dostępny w sklepach nie posiada właściwości odstraszających kleszcze. Nie skuteczne będą również tabletki z ekstraktem z czosnku. Jeżeli chcemy odstraszyć kleszcze, nie ma rady, musimy jeść czosnek na surowo i to przynajmniej 1-2 ząbki dziennie.

Czosnek działa zniechęcająco na kleszcze, również stosowany zewnętrznie. Co odważniejsi mogą nasmarować się nim przed wycieczką do lasu. To całkowicie naturalny i bezpieczny sposób, żeby odpędzić kleszcze. Niestety intensywny zapach może być nieprzyjemny również dla nas samych oraz dla innych ludzi w naszym otoczeniu. Co ciekawe, czosnek można wykorzystać także do roślin, aby usunąć kleszcze z naszego ogródka lub działki.