Często zbieramy plastikowe nakrętki, co się z nimi później dzieje?

Od dłuższego już czasu, w sumie od wielu lat, regularnie widzimy różnego rodzaju zbiórki plastikowych nakrętek dla osób potrzebujących. Często jest w nas coś, co mówi nam, ze powinniśmy pomagać innym więc to robimy. Szczególnie, że takie nakrętki nie są nam do niczego potrzebne, a jeśli mogą dodatkowo pomóc?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by oddać je do miejsca zbiórki. Jednak co się z nimi dzieje później? Zapraszam do lektury

Pomysł na nakrętki przyszedł do głów grupie krakowskich studentów parę lat temu.

Szykowali oni zbiórkę dla swojego przyjaciela, a inne materiały z różnych powodów się do tego nie nadawały. Makulatura jest bardzo tania, plastikowe butelki są ciężkie w przechowywaniu, a aluminium to z reguły puszki po piwie, co propagowałoby spożywanie alkoholu. Dlatego też wpadli oni na pomysł zbiórki plastikowych nakrętek.

Zbierane są wszelkiego rodzaju nakrętki. Po napojach, po kawie, po mleku, po chemii, po szamponach. Po prostu wszystkie, ważne by były plastikowe. Nie ma większego znaczenia również to, czy posiadają one odpowiednie oznaczenie w kształcie trójkącika. Ważne jednak jest to, by usunąć z nich papierowe czy tekturowe elementy, jeśli tylko nasze zakrętki takowe posiadają.

Zbieranie zakrętek i sprzedawanie ich na skupie ma kilka znaczeń. Po pierwsze, jest to realna pomoc danej osobie. Za kilogram zakrętek można dostać maksymalnie około 70 groszy, dlatego też tak ważne jest by oddawać i zbierać ich jak najwięcej. Gdy akcja dotyczy na przykład zakupu wózka inwalidzkiego dla osoby potrzebującej, potrzebna jest kwota która liczy się w tysiącach.

Zbieranie nakrętek jest również niezwykle ważne dla środowiska. Plastik można łatwo przetopić i stworzyć z niego coś zupełnie innego, na przykład wiadro, łopaty czy worki na śmieci. Zaś sam rozkłada się niezwykle długo, dlatego też lepiej oddać go jako surowiec wtórny, niż wyrzucać.

Skoro już wiemy z jakiego powodu tak szumnie zbiera się nakrętki, nie powinniśmy tego bagatelizować. Niezależnie od tego jakie są nasze pobudki, powinniśmy pamiętać, że planetę ziemię zamieszkujemy wszyscy, więc wszyscy po równi powinniśmy o nią dbać. Gdyby zbieranie zakrętek było obowiązkowe, sytuacja zarówno naszej planety, jak i wielu ludzi z całą pewnością by się poprawiła.