CHŁOPIEC STRACIŁ 75% WZROKU PRZEZ POPULARNY GADŻET, KTÓRY WIĘKSZOŚĆ Z NAS MA SWOIM DOMU

Dzieciaki są pełne energii. To normalne, że czasem pojawiają się urazy takie jak siniaki i zadrapania. To nieuniknione dla małych zdobywców świata i wiąże się z dorastaniem.

Jednak czasem obrażenia bywają poważne, tak jak w przypadku tego chłopca, który okaleczył swój wzrok na resztę życia.

Johny Marshall będąc na targach w szkole swojej siostry zobaczył na jednym ze stoisk laser. Bardzo pragnął tej zabawki i namawiał rodziców do kupna, aż w końcu udało mu się zdobyć upragnioną zabawkę. Podczas testowania zaświecił sobie laserem prosto w oczy. To mogłoby zrobić każde dziecko. W ciągu kilku sekund jago siatkówka uległa trwałemu uszkodzeniu.

Przykład tego 8-letniego chłopca pokazuje jak niebezpieczną zabawką dla zdrowia są lasery. Choć Johny nie czuł bólu, jednak uszczerbek na zdrowiu jest trwały. Pozostało mu tylko 25% wzroku.

Według Centrum FDA Urządzeń Medycznych i Ochrony Radiologicznej promieniowanie o zakresie 3-5 miliwata mieści się w federalnym limicie bezpieczeństwa. Do tej pory nie został zgłoszony żaden przypadek uszkodzenia wzroku przez laser. Inne kraje, na przykład Wielka Brytania mają inne regulacje dotyczące bezpieczeństwa. Wszystko wskazuje jednak na to, że na rynku dostępne są lasery nie spełniające wymogów. Stwarzają one niebezpieczeństwo dla użytkowników, dlatego ostrzegamy wszystkich, którzy mają z nimi styczność.

„Jeśli byłby to laser wyprodukowany w ramach przepisów brytyjskich, nie spowodowałby krzywdy mojemu dziecku… Niestety, ten gadżet był z importu. Był to laser klasy 3B, a jego moc wynosi od 5 do 500 mW” – powiedziała mama Johny’ego.

Wskaźniki z zakresu 5-500 mW mogą spowodować uszkodzenie oka w ułamku sekundy, nawet z dużej odległości. Poważnego uszkodzenia oczu w przypadku takich laserów można dokonać nawet ze 100 metrów.

Używasz wskaźnika laserowego? Stosuj się do poniższych wskazówek:

  1. Nie należy stosować laserów bez etykiet – lasery bez etykiet prawdopodobnie pochodzą z importu i są mocniejsze.
  2. Nie kieruj lasera na twarz i oczy – może to spowodować uszkodzenie wzroku.
  3. Nie kieruj nigdy laserem w samolot – jego światło może być niebezpieczne, gdyż jest widzialne z 3,5 km.
  4. Nie kieruj lasera w stronę samochodów – może to spowodować uszkodzenie wzroku i niebezpieczny wypadek.
  5. Nie przytrzymuj wiązki lasera na skórze – możesz je odczuć, szczególnie jeśli świecisz w jedno miejsce.
  6. Nie kieruj wiązki światła w stronę zwierząt – może to być dla nich równie niebezpieczne jak dla ludzi.
  7. Nigdy nie dawaj wskaźnika laserowego dzieciom – dzieci nie rozumieją zasad bezpieczeństwa, które obowiązują w świecie dorosłych.
Źródło: wimp.com, laserpointersafety.com, fda.gov