Była prokurator skazana na sześć lat więzienia

Anna Habało skazana na sześć lat pozbawienia wolności. To była szefowa prokuratury apelacyjnej
Obrońca wnosił o jej uniewinnienie, sądu jednak nie przekonał. Była prokurator apelacyjna w Rzeszowie Anna Habało usłyszała wyrok sześciu lat więzienia. A zarzucano jej m.in. przyjmowanie korzyści majątkowych i powoływanie się na wpływy, a także przekroczenie uprawnień i ujawnienie tajemnicy służbowej.

Była szefowa prokuratury apelacyjnej w Rzeszowie Anna Habało została skazana na sześć lat pozbawienia wolności – poinformowała “Gazeta Wyborcza”. Oskarżona nie przyznała się do winny, a jej adwokat wnosił o uniewinnienie. Z kolei prokuratura chciała kary ośmiu lat więzienia.

Habało ma też 10-letni zakaz zajmowania stanowisk związanych z tworzeniem i egzekwowaniem prawa. Spędziła prawie półtora roku w areszcie, który został wliczony do czasu odbywania kary. Wyrok nie jest prawomocny.Wszystko zaczęło się w czerwcu 2016 roku. Habało została wtedy zatrzymana, a po przesłuchaniu aresztowana. Ze względu na stan zdrowia umieszczono ją na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego. Została na zawsze wydalona z zawodu prokuratorskiego.

A przedstawiono jej sześć zarzutów. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, “sprawa jest jednym z wątków afery podkarpackiej, w której oskarżeni są podkarpaccy politycy, biznesmeni i prokuratorzy”. Habało oskarżono między innymi o przyjmowanie korzyści majątkowych i powoływanie się na wpływy, a także przekroczenie uprawnień i ujawnienie tajemnicy służbowej.

Sama Habało twierdzi, że śledztwo i proces to zemsta polityczna Zbigniewa Ziobry i Mariusza Kamińskiego za śledztwo przeciwko drugiemu z nich, które było prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie i nadzorowane przez Prokuraturę Apelacyjną, nadzorowana wówczas przez Habało.