Boisz się siwienia? Mamy na to sposób!

Siwe włosy pojawiają się często w starszym wieku, co jednak coraz częściej można zauważyć u młodych osób. Powodów tego jest naprawdę wiele. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Mieszki włosowe które znajdują się w skórze głowy starzeją się tak samo jak reszta naszego ciała. Z wiekiem mieszki wytwarzają mniej melaniny co powoduje że włosy tracą kolor i stają się szare. Chociaż to przedwczesne siwienie ma często podłoże genetyczne to jednak nie zawsze. Zobaczcie od czego to zależy!1. Problemy zdrowotne

Badania pokazują, że przedwczesne siwienie często wiąże się z wysokim ryzykiem choroby niedokrwiennej serca, która nie wykazuje żadnych objawów w swojej początkowej fazie.

Niedobór witaminy B12 lub problemy z przysadką oraz tarczycą mogą również powodować przedwczesne starzenie się włosów.

2. Palenie

Jest to dobrze znany fakt, że palenie powoduje szybsze starzenie się skóry i dotyczy to również skóry głowy. Badania wykazują, że istnieje istotny związek między paleniem tytoniu a siwieniem włosów. Choć nie widzimy zmarszczek na skórze głowy, nadal możemy zaszkodzić mieszkom włosowym.

3. Ciągły stres

Naukowcy sugerują, że istnieje związek między ciągle odczuwanym stresem a przedwczesnym siwieniem włosów. Badanie przeprowadzone przez biologów komórkowych z New York University opublikowane w Journal of Nature Medicine pokazuje zmniejszenie mieszków włosowych spowodowane redukcją komórek macierzystych, która nastąpiła u myszy poddanych stresującym warunkom.

4. Niedobór witamin

Niedobór witaminy B12 może również spowodować przedwczesne siwienie. Wegetarianie i weganie są szczególnie narażeni z powodu braku mięsa w diecie. Najlepszymi źródłami witaminy B12 są jaja, mleko, produkty mleczne, mięso i ryby. Kobiety, którzy przyjmują tabletki antykoncepcyjne oraz osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi mogą również być bardziej narażeni na przedwczesne pojawienie się szarych włosów.

5. Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru jest powszechnie stosowaną substancją chemiczną do rozjaśniania włosów. Co ciekawe, nawet same komórki włosów mogą wytwarzać nadtlenek wodoru, a ten proces staje się intensywniejszy z wiekiem. Badania sugerują, że powoduje to rozjaśnienie pigmentu włosów, a w konsekwencji włosy stają się szare, a następnie białe. Kumulacja nadtlenku wodoru powoduje przedwczesne siwienie.