Badają grób Piotra Woźniaka-Staraka. Czego szukają?

Czy Piotra Woźniaka-Staraka pochowano niezgodnie z przepisami? Urzędnicy zbadali grób producenta filmowego w w Fuledzie. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Giżycku stwierdził, iż grób Piotra Woźniaka-Staraka w myśl przepisów nie jest katakumbą. Co z tego wynika? Wójt gminy Giżycko i powiatowy sanepid w Giżycku na razie nie podjęli żadnych decyzji.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Giżycku Jerzy Chmielewski zajmował się grobem Piotra Woźniaka-Staraka w Fuledzie na wniosek powiatowego sanepidu z Giżycka. Sprawdzał, czy pochówku dokonano zgodnie z przepisami w katakumbach.

– Byłem na miejscu i opisałem, co widziałem, opierałem się też na przekazanych mi dokumentach – powiedział PAP Jerzy Chmielewski. W jego ocenie miejsce pochówku Woźniaka-Staraka nie spełnia opisanych w przepisach wymogów bycia katakumbą.– To, co widziałem na miejscu, jest małą architekturą, jeśli chodzi o to, co zbudowano na powierzchni. Nie wiem, jak grób wygląda w środku, opierałem się na przekazanych mi informacjach i dokumentach – powiedział PAP Chmielewski.

“Potrzebujemy kilka dni do namysłu”

W piśmie, które powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Giżycku przesłał sanepidowi i wójtowi Giżycka widnieje stwierdzenie, iż w myśl przepisów grób Woźniaka-Staraka nie jest katakumbą.

– Nie wiem jeszcze, jakie kroki podejmiemy w tej sprawie. Jest ona bardzo delikatna i wrażliwa, dotyczy trudnych kwestii. Z drugiej strony mamy przepisy, które w kraju obowiązują – powiedział PAP wójt Giżycka Marek Jasudowicz. W myśl “Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych” z 1959 r., to gmina nadzoruje kwestie pochówku.

Jasudowicz powiedział PAP, że zanim podejmie jakiekolwiek decyzje, będzie się konsultował z powiatowym sanepidem, na którym także ciąży obowiązek nadzoru nad miejscami pochówku. – Sądzę, że potrzebujemy kilku dni do namysłu – powiedział PAP Jasudowicz.

Powiatowy sanepid z Giżycka nie odpowiedział PAP na pytania dotyczące dalszych działań tej służby w Fuledzie.

Ustawa o cmentarzach wskazuje, że pochówku zmarłych można dokonywać na cmentarzach lub w katakumbach. Sprawdzano, czy grób Piotra Woźniaka-Staraka jest w rozumienia prawa katakumbą. Artykuł 18 tej ustawy stwierdza, że “kto narusza przepisy niniejszej ustawy lub rozporządzeń wydanych na jej podstawie, podlega karze aresztu lub grzywny. Orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia”.

Grób bez zezwolenia?

Decyzją rodziny Piotr Woźniak-Starak został pochowany na terenie posiadłości rodzinnej w Fuledzie w gminie Giżycko. Gdy rodzina ujawniła zamiar pochówku na prywatnej posesji, Warmińsko-mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że rodzina nie dostała na to zezwolenia.

“Takiej decyzji nie podjęła ani powiatowa, ani wojewódzka stacja sanepidu” – napisano w komunikacie sanepidu.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny powiedział PAP, że ustalenia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego “nie są przedmiotem prowadzonego postępowania i jako takie nie będą przez prokuraturę badane”. “Prowadzimy w tej sprawie czynności dowodowe” – powiedział Stodolny.

Wypadek na jeziorze Kisajno

18 sierpnia br. producent filmowy Piotr Woźniak-Starak wypadł z motorówki na jeziorze Kisajno. Do wypadku doszło w nocy,  producent filmowy pływał motorówką z 27-letnią kobietą. Podczas manewru skrętu obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu.

Nurkowie odnaleźli ciało 22 sierpnia. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, która bada okoliczności zdarzenia, podała, że przyczyną zgonu producenta była “ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa, będąca następstwem masywnego urazu czaszkowo-mózgowego, w wyniku działania narzędzia ostrokrawędzistego. Rozmieszczenie i cechy morfologiczne ran wskazują, że najprawdopodobniej powstały one w wyniku zadziałania śruby napędowej łodzi motorowej”.

Prokuratura ujawniła też, że badania chemiczne krwi zmarłego wykazały obecność 1,7 promila alkoholu etylowego, zaś badania chemiczne moczu wykazały obecność 2,4 promila alkoholu etylowego.

Kim był Piotr Woźniak-Starak?

Piotr Woźniak-Starak był producentem filmowym i reklamowym. Jego największym sukcesem byli “Bogowie” w reż. Łukasza Palkowskiego. Wyprodukował także m.in. “Sztukę kochania” w reż. Marii Sadowskiej oraz “Ukrytą grę” Łukasza Kośmickiego.

(źródło: PAP)