8-latka wyciągnęła z jeziora skarb. Ojciec zaniemówił

Mieszkająca w szewckim Tannö Saga Vanecek znalazła w miejscowym jeziorze Vidöstern niezwykły skarb. Podczas zbierania kamieni w wodzie zauważyła, że na dnie leży coś dziwnego. Początkowo myślała, że to gałąź, ale przedmiot był znacznie cięższy i w dodatku miał rączkę. 8-latka zrozumiała, że to miecz. Przed kilkoma dniami okazało się, że broń podchodzi z okresu wikingów.

Jak podaje szwedzki portal “The Local”, Saga Vanecek znalazła miecz w dniu meczu Szwecji na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Przed rozpoczęciem rozgrywki ojciec poprosił 8-latkę by przyniosła boje, które umieszczali w jeziorze by ostrzec właścicieli motorówek przed niskim poziomem wody spowodowanym suszą.

Dziewczynka postanowiła przy okazji pozbierać trochę kamieni i patyków, ale zamiast tego wyciągnęła z wody pradawny miecz. O swoim odkryciu natychmiast poinformowała krzykiem ojca. Andrew Vanecek sądził początkowo, że córka wymachuje nad głową dużym patykiem. Gdy podszedł bliżej i wziął przedmiot do dłoni, zrozumiał, że to prawdziwa broń.Interesujący się historią sąsiad powiedział mężczyźnie, że powinien poinformować o znalezisku władze miasta. Miecz przekazano do muzeum Jönköpings Läns, gdzie został poddany badaniom archeologicznym.

Początkowo historycy myśleli, że liczy około 1000 lat. Później doszli jednak do wniosku, że może być jeszcze starszy. Jego wykonanie datuje się na V lub VI w. n.e., czyli na erę wikingów. Muzeum podkreśliło, że to bardzo cenne znalezisko.

Badacze prosili Sagę by przez jakiś czas nikomu nie mówiła o swoim odkryciu. Obawiali się bowiem, że nad jezioro ściągną poszukiwacze skarbów. To zaprzepaściłoby szansę na sprawdzenie terenu przez archeologów. Dopiero niedawno dziewczynce pozwolono pochwalić się swoim znaleziskiem. A nad jezioro wysłano ekspedycję, która natrafiła na kolejny artefakt – broszkę. Naukowcy podejrzewają, że jezioro było miejscem pochówków lub składania ofiar bogom.