5-latek na wózku sprzątał Tatry. Turyści chcieli mu dać swoje śmieci, bo właśnie skończyli jeść

5-letni Arek porusza się na wózku. Razem z rodziną chłopiec był jednym z ochotników w czasie akcji Czyste Tatry. W miniony weekend sprzątał okolice szlaku do Morskiego Oka, a jego mama opisała, z jakimi reakcjami ludzi się spotkali.

“Jestem zaszokowana tym, czego wczoraj doświadczyłam. Niektóre osoby przechodzące obok nas chciały, abyśmy zabrali ich śmieci, bo skończyli np. jeść czy pić, i czemu on ma to znosić w swoim plecaku, jak może nam dać. Przecież ma Pani worek, może to Pani zabrać. A gdybym go nie miała, to co by się z tymi śmieciami stało?”Tak zaczyna się pełen emocji wpis mamy dzielnego Arka, razem z którym sprzątała Tatry w ostatni weekend czerwca. Inni turyści uznali, że skoro już sprzątają szlak, to można ich potraktować jak przenośne kosze na śmieci. Chcieli im wręczać swoje pozostałości po jedzeniu i piciu. Śmiało mogli zabrać swoje śmieci ze sobą na dół gór, ale przecież wygodniej było oddać je tym, którzy Tatry sprzątają.

Arek z rodzicami sprzątał okolice szlaku w stronę Morskiego Oka. Mimo, że jest dopiero początek sezonu wakacyjnego, śmieci było już co nie miara. Łącznie wszyscy wolontariusze zebrali ich prawie pół tony! Mały Arek zbierał na swojej trasie wszystko, co nie trafiło do kosza na śmieci. A niektórzy turyści, wyrzucali śmieci nawet na ich oczach:

“Pani po zwróceniu uwagi wróciła się po papierek, ale bardzo była z tego powodu niezadowolona i nie jestem pewna czy kiedy zniknęliśmy jej z pola widzenia nie pozbyła się go, już bez usprawiedliwiania.”

🤔Jestem zaszokowana tym co wczoraj doświadczyłam. Niektóre osoby przechodzące obok nas chciały abyśmy zabrali ich…

Opublikowany przez nakolkach.com Niedziela, 1 lipca 2018

Akcja Czyste Tatry była w tym roku była rekordowa pod wszystkimi względami. Góry sprzątało ponad 7 tysięcy osób. I choć “Czyste Tatry” odbywają się zaledwie dwa dni w roku, to warto zachęcać, żeby trwało to cały rok. Gdy idziemy w Tatry lub jakiekolwiek inne góry lub jedziemy nad morze, razem z nami powinny wrócić nasze śmieci. A jeśli tylko jest taka możliwość, to również wszystkie inne, które zauważymy nieopodal.