22-LATEK POŚLUBIŁ 10-LETNIĄ DZIEWCZYNKĘ. KONTROWERSYJNE WIDEO Z ZAŚLUBIN OBIEGŁO SIEĆ.

Polskie prawo mówi, że para musi być pełnoletnia, aby wejść w związek małżeński. W wyjątkowych okolicznościach dopuszczalne jest jednak obniżenie tego wieku.

Za takie okoliczności uznaje się m.in. zajście w ciążę i troskę o dobro dziecka, niebezpieczeństwo śmierci chłopaka lub dziewczyny czy trudną sytuację rodzinną dziewczyny i jednocześnie silną więź z partnerem. Musimy jednak pamiętać, że co kraj to obyczaj. Są jednak pewne granice.

Te zostały przekroczone ostatnio w Iranie, gdzie na ślubnym kobiercu stanął dorosły mężczyzna i… dziecko. Nagranie z ceremonii obiegło świat i wywołało spore kontrowersje.Na nagraniu z Iranu widzimy ceremonię ślubną. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że na ślubnym kobiercu stanął 22-letni mężczyzna razem z 10-letnią dziewczynką. Skąd to wiadomo? Wiek młodej pary został potwierdzony przez władze. Pan młody ubrany jest w białą koszulę, a jego wybranka ma na sobie ślubną suknię.

W „pięknej chwili” towarzyszyło im wielu cieszących się z wydarzenia ludzi, którzy prawdopodobnie byli członkami rodzin nowożeńców. Wszyscy świętowali, jak na zupełnie normalnym weselu. Nikogo nie oburzał również fakt, że „panna młoda” wyglądała bardziej jak córeczka pana młodego, a nie małżonka.

Nagranie ze ślubu wywołało burzę. Wiele osób pisało, że „dziewczynka nie ma prawa do podejmowania własnych decyzji”, podczas gdy inni nazywali pana młodego i jego rodzinę „barbarzyńcami”. Małżeństwu przyjrzały się wtedy lokalne instytucje. Wtedy na jaw wyszło, że świeżo upieczona małżonka ma zaledwie 10 lat. Zgodnie z prawem obowiązującym w Iranie to za mało. Do ślubu są tam bowiem dopuszczane dziewczyny, które skończyły 13 rok życia…

– „Byłem właśnie w jej szkole, a odkąd film został opublikowany, zadaję pytania zaufanym osobom z sąsiedztwa i duchownemu, który poprowadził ceremonię ślubną” – powiedział Naser Mokhtari, szef Biura Opieki Społecznej w Bahmai, w prowincji Kohgiluje wa Bujerahmad w Iranie, gdzie odbył się ślub.

Ostatecznie małżeństwo 22-latka i jego 10-letniej „żony” zostało unieważnione przez sąd. Powodem był zbyt niski wiek dziewczynki. Na unieważnieniu jednak się nie skończyło. Osoby, które dopuściły do ceremonii, mają bowiem usłyszeć zarzuty.