1500 złotych na pierwsze dziecko? Wystarczy nie spóźnić się z wnioskiem!

Szykuje się wielki bonus dla rodziców. W związku z rozszerzeniem programu Rodzina 500 plus, świadczenia wypłacane będą już nie tylko na drugie i kolejne dziecko, ale również na pierwsze. Składanie wniosków ruszy 1 lipca i jeżeli rodzice zdążą przed końcem września, miesiąc później zamiast 500 zł na koncie zobaczą aż… 1500 zł, nie licząc świadczeń za październik. Stąd ta kwota?

1 lipca rusza program Rodzina 500 plus, w ramach którego prawo do comiesięcznych świadczeń otrzymają wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Nie będą brane pod uwagę również dochody ich rodziców. Dotąd ze wsparcia w wysokości 500 zł miesięcznie korzystało 3,5 mln dzieci. Od lipca ta liczba wzrośnie do 6,8 mln. 

Okazuje się również, że rodzice, którzy dotąd nie korzystali z takiego wsparcia, a złożą wniosek w terminie – otrzymają wyrównanie w wysokości 1500 złotych. – Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach tj. od 1 lipca, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. – donosi “Rzeczpospolita”.

Składanie dokumentów drogą elektroniczną będzie możliwe od 1 lipca, a w wersji papierowej od 1 sierpnia. Najważniejsze, aby zdążyć przed końcem września. Papierologia zostanie zdecydowanie uproszczona, bowiem znika kryterium dochodowe. To oznacza, że zdecydowanie prostsze będzie przede wszystkim wypełnienie wniosku przez internet.

Jeżeli rodzice nie spóźnią się z dokumentami otrzymają wyrównanie za czas, w którym de facto program już obowiązywał, czyli za 3 miesiące, co daje łącznie 1500 zł. Oprócz tego na koncie pojawi się również świadczenie za październik – w wysokości 500 zł. Pieniądze wpłyną do końca października.