Strona główna Triki 14 świetnych zastosowań octu, o których nie mieliście pojęcia. To jest tanie...

14 świetnych zastosowań octu, o których nie mieliście pojęcia. To jest tanie i genialne!

Na sklepowych półkach można znaleźć mnóstwo środków mających za zadanie ułatwić codzienne wykonywanie domowych obowiązków. Są one nie tylko pięknie opakowane ale również – jak zachwalają producenci – mają działać szybko i skutecznie. Nie zawsze jednak są one warte swej ceny.

Dlatego zamiast sięgać po przereklamowane produkty, zawierające nierzadko niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje chemiczne, warto zainteresować się domowymi środkami czystości. Są one nie tylko zdrowsze i skuteczne w działaniu, ale również tańsze w porównaniu ze swoimi sklepowymi odpowiednikami.Dziś chcemy Wam pokazać, że ocet jabłkowy ma niezwykłe właściwości i potrafi zdziałać cuda w przypadku domowych obowiązków.

#1. Usuwanie kamienia z urządzeń AGD

Wszystkie urządzenia AGD, mające kontakt z wodą są narażone na trudne do usunięcia osady z kamienia. Choć na sklepowych półkach zalegają środki chemiczne, które mają za zadanie uwolnić nasze urządzenia od kamienia, to jednak ich cena jest zdecydowanie za wysoka. A regularne usuwanie kamienia sprawia, że domowe sprzęty dłużej zachowają swoją żywotność. Jeżeli chcemy dokładnie wyczyścić naszą pralkę, zmywarkę czy czajnik, to od dziś mamy wreszcie wybór: sklepowy środek chemiczny lub ocet jabłkowy.

Wystarczy, że do swojego urządzenia wlejesz 2 szklanki octu jabłkowego i pozostawisz go tam na kilka minut.

#2. Dłuższe życie świeżych kwiatów

Jeżeli chciałabyś aby cięte kwiaty dłużej utrzymały się w wazonie, warto dodać odrobinę octu jabłkowego. W tym celu wystarczy rozpuścić 2 łyżki octu jabłkowego i 3 łyżki cukru w litrze ciepłej wody. Do tak przygotowanej mieszaniny wstawiamy ścięte kwiaty. Zastosowanie tej sztuczki sprawi, że Twoje kwiaty będą wyglądały na świeże kilka dni dłużej.

#3. Wywabianie plam po płynach

Jeżeli tapicerkę Twojego auta bądź dywan szpecą trudne do usunięcia plamy, problem ten skutecznie rozwiąże mikstura stworzona na bazie dwóch szklanek ciepłej wody z dodatkiem łyżki płynu do naczyń oraz łyżki octu jabłkowego. Dzięki tej metodzie świetnie poradzisz sobie w walce ze starymi, uporczywymi plamami. Nawet te po kawie i winie spiorą się z łatwością!

Receptura ta doskonale sprawdzi się również w roli detergentu do zmywarki, jeżeli nieoczekiwanie zabraknie Ci tabletek.

#4. Pogromca zamarzających podczas zimy szyb

Jeżeli nie chcesz już więcej skrobać szyby w aucie zimową porą, wypróbuj koniecznie ocet jabłkowy!

W naczyniu wymieszaj ocet jabłkowy z wodą w stosunku 3:1 i taką mieszaniną przemyj szyby w samochodzie.

#5. Udrażniacz rur

Jeżeli wymieszasz ze sobą sodę oczyszczoną, ocet i wodę, otrzymasz domowy środek, który z łatwością udrożni rury i odpływy. Potrzebujesz do tego niewiele – wsyp pół szklanki sody oczyszczonej do zapchanej rury, a następnie wlej do tego szklankę octu oraz szklankę wrzątku. Pozostaw całość na 20 minut, a po upływie tego czasu spuść wodę do odpływu. Warto tę czynność powtarzać regularnie co jakiś czas – zapobiegniemy w ten sposób zatykaniu rur w przyszłości.

#6. Pozbędziesz się wilgoci ze ściany

Jeżeli ścianę Twojego domu zaatakował grzyb, to w sukurs przyjdzie Tobie ocet jabłkowy. Przelej ocet do buteleczki ze spryskiwaczem i rozprowadź go po ścianie, a następnie przy pomocy gąbki dobrze wyszoruj problematyczne miejsce. Odczekaj aż ocet samoczynnie wyparuje. Ten domowy środek jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla zdrowia niż sklepowy wybielacz na bazie chloru.

#7. Usuń bakterie i zarazki w kuchni

By przygotować domowy płyn usuwający kuchenne bakterie i zarazki, wystarczy, że połączysz wodę i ocet jabłkowy w proporcjach 1:1. Przelej uzyskany środek do butelki ze spryskiwaczem. Taki samodzielnie zrobiony detergent jest nieszkodliwy dla środowiska, a co więcej doskonale i szybko zdezynfekuje kuchenny blat czy deskę do krojenia albo wyczyści kuchenkę.

#8. Przywróci blask kranom i dyszy prysznicowej

Roztwór octu jabłkowego i wody w proporcjach 1:1 przywróci wnet świetność domowym kranom i dyszy prysznica. Silnie zabrudzoną dyszę warto pozostawić zanurzoną na kilka minut w misce wypełnionej przygotowanym płynem. Po brudzie nie będzie ani śladu!

By ułatwić sobie utrzymanie kranów i zlewów w czystości, przemywaj je codziennie gąbką z dodatkiem octu jabłkowego. Ta metoda sprawi, że szybko doczyścisz problematyczne dotąd armatury.

#9. Pozbądź się bakterii z dziecięcych ubrań

Wystarczy, że przed każdym praniem wlejesz do bębna pralki szklankę octu jabłkowego, a dzięki temu trikowi skutecznie zdezynfekujesz ubrania. Metoda ta jest szczególnie polecana w przypadku czyszczenia dziecięcych ubranek. Po praniu ubrania będą nie tylko świeże ale i sterylnie czyste.

Sposób ten zyskał spore grono zwolenników i z powodzeniem jest stosowany w wielu polskich domach.

#10. Polerowanie stali nierdzewnej

By powierzchnie wykonane ze stali nierdzewnej bądź chromowane odzyskały dawny blask, warto czyścić je za pomocą specjalnej pasty. Składa się ona z sody oczyszczonej i octu jabłkowego – oba składniki mieszamy aż do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Gotową papką przecieramy zabrudzone powierzchnie aż uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt.

Pasty tej pod żadnym pozorem nie używaj na powierzchniach wykonanych z łupków, granitów lub marmuru.

#11. Domowy środek chwastobójczy

Jeżeli Twoim utrapieniem są chwasty rozrastające się w ogrodzie, to mamy dla Ciebie świetną informację! W walce z niechcianymi roślinami świetnie poradzi sobie 25% ocet jabłkowy. Zastosuj go tam, gdzie rosną chwasty i powtarzaj tę czynność codziennie aż do chwili, póki rośliny nie znikną.

#12. Usuń osad w akwarium

Niezbyt mocny roztwór octu jabłkowego z wodą skutecznie zniweluje nieestetyczny osad z akwarium. Przetrzyj tylko roztworem ścianki akwarium, odczekaj chwilę aż ocet odparuje, a następnie całość wymyj czystą wodą. Metoda ta sprawdzi się też w przypadku czyszczenia osadów na tacce ściekowej w ekspresach do kawy.

#13. Wyczyść piekarnik

Z zabrudzonym piekarnikiem idealnie upora się roztwór octu jabłkowego i wody. Uzyskana mikstura nie tylko w mig usunie kłopotliwy brud ale sprawi też, że ten nie będzie tak łatwo osadzał się na ściankach piekarnika podczas pieczenia. Dodatkowo ten roztwór doskonale poradzi sobie z wyczyszczeniem kuchenki mikrofalowej.

#14. Pozbądź się cellulitu

Będziesz zapewne zaskoczona, ale ocet jabłkowy świetnie usuwa cellulit. Jeżeli masz problem z cellulitem, warto użyć mieszanki octu jabłkowego i witaminy E w proporcjach 3:1. Uzyskaną mieszankę należy wcierać dwa razy dziennie w problematyczne miejsca na naszej skórze. Po jakimś czasie zauważysz znaczną poprawę.