Sprawdź jak dbać i uprawiać storczyki, aby rosły znacznie szybciej. Genialne rady.

Uchodzą za kwiaty tajemnicze. Potrafią kwitnąć całymi miesiącami, a różnorodność ich kształtów i kolorów przyprawia o zawrót głowy. Warto znać podstawowe zasady opieki nad nimi, bo pięknie się odwdzięczają.

Storczyki można kupić w każdej kwiaciarni i w wielu sieciowych marketach, mają przy tym całkiem przystępne ceny. Najbardziej popularne, ale zarazem najłatwiejsze w pielęgnacji są falenopsisy (Phalaenopsis), ale dostępne są także inne rodzaje storczyków.1. Kupując storczyk

Wybierzmy okaz zdrowy, tj. bez plam na liściach i z jędrnymi korzeniami. Łatwo je obejrzeć, bo wiele tych roślin sprzedawanych jest w przezroczystych doniczkach. Zwróćmy uwagę na pąki kwiatowe – nie mogą być zwiędnięte, bo to świadczy o znacznym przesuszeniu rośliny, albo o jej złej kondycji. Jeśli mamy do wyboru okaz ze wszystkimi rozwiniętymi kwiatami, bądź tylko z jednym kwiatem i wieloma pąkami, wybierzmy ten drugi.

2. W domu

Przeznaczamy dla storczyka miejsce dobrze oświetlone, ale światłem rozproszonym. Jeśli chcemy go uprawiać na parapecie – najlepszy będzie na oknie wschodnim. Latem chrońmy roślinę przed ostrymi promieniami, lekko przysłaniając okno, np. firanką lub ustawiając doniczkę w głębi pokoju.

3. Wysoka wilgotność powietrza

Jest niezbędna do tego, by storczyki rozwijały się prawidłowo. Dla łatwych w uprawie falenopsisów wystarczy wilgotność względna na poziomie ok. 60%. Bardziej wymagające (jak np. obuwiki, miltoniie i katleje) dobrze się czują przy 70-80 %. Wart je wstawić do dużego szklanego pojemnika, gdzie takie nawilgocenie atmosfery wokół roślin będzie możliwe. Zamiast tego, można przy roślinach zainstalować nawilżacz powietrza.

4. Główna zasada podlewania

Orchidei brzmi: rzadko, ale dużo na raz. Co 7-10 dni pojemniki z kwiatami wstawiamy do wanny i obficie podlewamy rośliny wodą o temperaturze pokojowej. Następnie czekamy, aż nadmiar wody wycieknie z doniczek, po czym umieszczamy je ponownie w osłonkach, czy na podstawkach. Chodzi bowiem o to, by korzenie zbyt długo się nie moczyły. Woda powinna być miękka – np. deszczówka lub przegotowana.

5. Temperatura

Można przyjąć, że latem storczyki (np. falenopsis czy ludizja) najlepiej się czują w temperaturze ok. 24(C, a zimą ok. 18(C. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, ze na ich kwitnienie dobrze wpływają wahania temperatury pomiędzy dniem, a nocą. W okresie letnim możemy im to zapewnić, wynosząc je na lekko ocieniony balkon, czy taras. Zima warto na noc zakręcać kaloryfer pod parapetem, na którym stoi orchidea.

6. Storczyki w naturze

Żyją najczęściej w środowisku ubogim w składniki pokarmowe. Uprawiając je w domu stosujemy nawozy przeznaczone specjalnie dla tej grupy roślin, stosując się do zaleceń na etykiecie. Jeśli korzystamy z innych odżywek (np. nawozu dla roślin kwitnących), wówczas sporządzamy roztwór o połowę słabszy, niż zaleca producent.

7. Rośliny te przesadzamy rzadko

Dopiero wtedy, gdy dolna część nie mieści się w obecnej doniczce. Wybieramy nowy pojemnik o podobnym charakterze, jak dotychczasowy – jeśli storczyk rósł w doniczce z plastiku, o przezroczystych ściankach, to nowy powinien być też taki, choć nieco większy, jeśli rósł w drewnianej skrzyneczce, kupujemy podobna, ale nieco większą.

8. Storczyki wymagają specjalnego podłoża

Powinno być lekkie, przewiewne i bardzo przepuszczalne. Można je kupić w niewielkich paczkach, bądź sporządzić z pokruszonej, rozłożonej kory sosnowej, kawałków styropianu, mchu torfowca (lub torfu wysokiego) i kawałów węgla drzewnego. Przy przesadzaniu roślin część młodych korzeni pozostawiamy na zewnątrz pojemnika.

9. Rośliny te powinny przejść krótszy lub dłuższy okres spoczynku.

W tym czasie nie podlewamy ich i ustawiamy w chłodniejszym miejscu. Najczęściej przypada on zaraz po kwitnieniu roślin – roślina nie rośnie i nie wydaje kwiatów. Pożółkły pęd kwiatowy wycinamy. Jeśli nadal jest zielony, skracamy nad 2-3 oczkiem od dołu.

10. Rozmnażanie

Najlepiej przeprowadzić przy okazji przesadzania rozrośniętego egzemplarza, od którego oddzielamy odrost – nowa roślinę z kilkoma liśćmi i wiązka korzeni. Czasem taki właśnie odrost tworzy się na przyciętym po kwitnieniu pędzie. Wystarczy go odciąć i posadzić w doniczce z podłożem dla storczyka.