10 świetnych sposobów, by utrzymać dom w perfekcyjnej czystości

Nawet jeśli sprzątanie domu nie należy do Twoich ulubionych zajęć, to dobre rezultaty zawsze wynagradzają włożony wysiłek. Poczucia dobrze spełnionego obowiązku, gdy wszystko dookoła lśni czystością, nie da się z niczym porównać.

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw porad, dzięki którym utrzymasz dom w perfekcyjnej czystości.Jak odnowić stół

Wymieszaj ½ szklanki octu z ½ szklanką oliwy z oliwek, zanurz w miksturze szmatkę i dokładnie przetrzyj drewno. Wszelkie plamy i zadrapania znikną, a powierzchnia będzie wyglądała jak nowa!

Wybielanie pokrowców na poduszki

Do ½ szklanki proszku do prania dodaj 1 szklankę proszku do zmywarki, 1 szklankę wybielacza, ½ szklanki boraksu, a następnie zalej gorącą wodą.

Czyszczenie szafek

Wymieszaj 1 łyżkę oleju roślinnego z 2 łyżkami proszku do pieczenia, a następnie za pomocą szmatki lub szczoteczki do zębów wyszoruj szafkę.

Czyszczenie kranów i słuchawki prysznicowej

Pozbądź się nieestetycznego kamienia za pomocą octu. Zwykle wystarcza pozostawienie w occie na 20 minut.

Jeśli kamień nadal się utrzymuje, owiń słuchawkę prysznicową w plastikowy worek i pozostaw jeszcze na godzinę, a następnie opłucz,

Czyszczenie żelazka

  1. Przykryj deskę do prasowania papierem i rozsyp trochę soli.
  2. Włącz żelazko na maksymalną temperaturę (wcześniej wylej wodę i wyłącz funkcję pary.)
  3. Poruszaj żelazkiem po papierze z solą tak jak przy prasowaniu, a cały brud z jego powierzchni zniknie.

Czyszczenie żeliwnych patelni

Będziesz potrzebować środka do czyszczenia kuchenek, gumowych rękawic i worka na śmieci. Posmaruj patelnie środkiem do czyszczenia kuchenek (pamiętaj o założeniu rękawic), a następnie włóż patelnie do plastikowego worka. Odczekaj kilka dni. Po dwóch dniach sprawdź, czy brud zaczyna odchodzić. Jeśli uznasz, że potrzeba jeszcze więcej czasu, pozostaw patelnie w worku na kolejne 2 dni.

Pleśń na fugach

Przygotuj watę i zrób z niej kuleczki o średnicy ok. 1 centymetra. Zanurz je w wybielaczu, po czym umieść na zapleśniałych miejscach i pozostaw tak na noc. Rano zdejmij waciki i usuń pozostałości pleśni szczoteczką do zębów.

Kratka kuchenki

Możesz usunąć tłuszcz z kratki kuchenki gazowej za pomocą amoniaku. Włóż kratkę do plastikowej torby, dodaj dwie-trzy łyżki amoniaku. Pozostaw na 12 godzin, potem dokładnie spłucz.

Sztućce

Sztućce możesz łatwo wyczyścić za pomocą gotującej się wody, folii aluminiowej i soli. Wyściel miskę folią i włóż sztućce, posyp solą i zalej gorącą wodą. Pozostaw na 30 minut. Twoje widelce i łyżki będą lśnić jak nowe!

Usuwanie plam z sofy

Jeśli chcesz usunąć plamy z sofy z mikrofibry, wystarczy że użyjesz białej szczotki i niedużej ilości spirytusu. Dodaj odrobinę proszku do pieczenia aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Źródło: brightside.me