Kobieta została zmuszona do współżycia podczas zgrupowania zawodowej kadry oficerskiej. Gwałt został przez sąd uznany za wypadek przy pracy i przyznał kobiecie 3,9 tys. odszkodowania od organu rentowego. Sprawca nie został skazany – informuje „Rzeczpospolita”.

Prokurator nie dopatrzył się przestępstwa w zachowaniu sprawcy, choć ten na początku przyznawał się do winy. Świadkowie zdarzenia przedstawiali sprzeczne wersje, jednak opinie i zaświadczenia lekarskie oraz opinie biegłych sądowych z zakresy psychologii i psychiatrii były jednoznaczne. Prokuratura umorzyła śledztwo, jednak sąd postanowił zająć się sprawą – informuje „Rzeczpospolita”.

– Organy wojskowe chyba uważały, że w wojsku polskim podczas obecności zawodowej kadry podoficerskiej i oficerskiej nie może dojść do takiej sytuacji – skwitował Sąd Okręgowy w Suwałkach, rozpatrując apelację poszkodowanej. Bo i sąd cywilny pierwszej instancji nie dał wiary skrzywdzonej kobiecie.

Sąd apelacyjny przyznał żołnierce jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku w związku ze służbą wojskową w oparciu o art. 5 ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową. Zgodnie z nim wypadek to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które zaszło podczas lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo poleceń przełożonych. Za takie zdarzenie uznano gwałt. Za jego skutki odpowiedzialności nie poniósł jednak sprawca gwałtu, a odszkodowanie zasądzono od organu rentowego.

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nas na Facebooku!