Rząd pracuje nad przedwyborczymi propozycjami dla Polaków. Czym skusi emerytów? Wraca pomysł jednorazowych dodatków. Seniorzy mieliby dostać pieniądze do ręki tuż przed samymi wyborami. Pewne są natomiast podwyżki emerytur, bo 1 marca rusza waloryzacja.

Na przyszłą sobotę zaplanowana jest konwencja PiS. Partia rządząca zamierza przedstawić swoje propozycje programowe przed wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu. PiS będzie chciało skupić się na pracujących Polakach i zmniejszyć koszty pracy. Tu pomysłów jest kilka: może być podniesiona kwota wolna od podatku, zmienić się może ulga na dzieci lub też koszty uzyskania przychodu. Wiadomo, że nie będzie dużych socjalnych programów, przewidzianych na lata. – Co nie znaczy, że punktowo rząd nie będzie chciał wspomóc np. właśnie seniorów  – mówi nam nieoficjalnie jeden z członków rządu. Pieniądze na to są. – Bo np. sama waloryzacja będzie mniej kosztować, niż zakładano – dodaje. 

Na podwyżkę świadczeń zaplanowano ok. 6,5 mld zł. Wiadomo, że będzie kosztować o pół miliarda złotych mniej. – Są także środki w rezerwach budżetowych – dodaje nasz informator. Jedną z rozważanych opcji jest wypłata jednorazowych dodatków dla osób z najniższymi świadczeniami. Takie pieniądze mogłyby trafić do seniorów jesienią, przed samymi wyborami. O tym, że taka możliwość jest brana pod uwagę, świadczą słowa minister rodziny Elżbiety Rafalskiej. Kilka tygodni temu w wywiadzie dla Faktu zapewniała, że waloryzacja kwotowo-procentowa to nie jest jej ostatnie słowo, jeśli chodzi o wsparcie seniorów w 2019 r.

Na razie emeryci dostaną podwyżki. Waloryzacja rusza od 1 marca. Osoby mające świadczenia od emerytury minimalnej (czyli 1100 zł brutto) do 2500 zł dostaną 70 zł miesięcznie więcej, czyli o ok. 56 zł na rękę. Wyższe emerytury podniesione będą o 2,86 proc.

W najgorszej sytuacji są osoby, które nie mają wypracowanego stażu i nie mają prawa do minimalnej emerytury. Chodzi o 250 tys. Polaków mających emerytury rzędu 100, 200 czy 500 zł. W ich przypadku po waloryzacji w portfelu przybędzie zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie. W tabeli pokazujemy, ile zyskają emeryci.

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nas na Facebooku!