Już od kilku tygodni kleszcze sieją postrach w całej Polsce. Choć jeszcze kilka lat temu występowały głównie w lasach i na łąkach, teraz atakują także w mieście. Pajęczaki te czyhają na ofiary w parkach i przydomowych ogródkach. Jak się przed nimi uchronić? Istnieje kilka naturalnych zapachów, które skutecznie odstraszają kleszcze.

Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, w tym boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. By uniknąć ugryzienia, należy omijać szerokim łukiem miejsce ich występowania. Niestety, pajęczaki pojawiają już niemal wszędzie – można je spotykać w centrach miast, w zaroślach, na placach zabaw, w parkach. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by uniknąć ukąszenia. Niektóre zapachy skutecznie odstraszają pajęczaki. W dodatku, produkty te są tanie i ogólnodostępne.

Maści, które stosujemy na skórę w trakcie przeziębienia zawierają kilka olejków eterycznych, które mogą pomóc w walce z kleszczami. Kamfora, olejek eukaliptusowy i balsam peruwiański skutecznie ochronią nas przed ukąszeniem. Warto posmarować takim medykamentem ciało tuż przed wyjściem na spacer. Jeśli konsystencja maści nam nie odpowiada, możemy kupić gotowe olejki, rozcieńczyć je w wodzie, przelać do butelki z atomizerem i rozpylić na skórę.

W walce z kleszczami pomoże też delikatna zmiana diety. Zdaniem niektórym specjalistów, produkty bogate w witaminę B zmieniają nieco zapach potu na taki, który nie odpowiada kleszczom. Warto więc sięgać po szpinak, tłuste ryby i warzywa strączkowe.

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage na Facebooku!

Zostaw swój komentarz