Jeśli kiedykolwiek podaliście dzieciom lek bez czytania ulotki dołączonej do opakowania – popełniliście błąd. Więcej tego nie zrobicie. Rodzice, nawet najbardziej troskliwi, czasem zapominają, by przed podaniem dziecku leku przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Przeczytaliśmy ulotki czterech najpopularniejszych syropów przeciwgorączkowych dla dzieci – Panadolu, Paracetamolu, Ibumu i Nurofenu – by ocenić, który z syropów jest najbezpieczniejszy dla dzieci pod względem występowania objawów niepożądanych po spożyciu.

Sprawdziliśmy ulotki czterech syropów:
Panadol dla dzieci, 120 mg/5 ml, zawiesina doustna o smaku truskawkowym;
Paracetamol Hasco 120 mg/5 ml, zawiesina doustna o smaku truskawkowym;
Ibum, 100 mg/5 ml, zawiesina doustna o smaku malinowym;
Nurofen Forte, 40 mg/ml, zawiesina doustna o smaku truskawkowym.

Wszystkie syropy mają działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, w dwóch pierwszych substancją czynną jest paracetamol, w dwóch kolejnych – ibuprofen.

Chociaż działanie syropów jest podobne, różnice w wykazach możliwych objawów niepożądanych są ogromne. Zobaczcie porównanie ulotek:

Panadol:

Wyszczególnione objawy niepożądane występują bardzo rzadko, raz na 10 000 przypadków. To, co niepokoi najbardziej, to możliwość wystąpienia krwawień i zaburzeń pracy wątroby.

Paracetamol Hasco:

Po zastosowaniu tego leku biegunka, jedno z najczęstszych działań niepożądanych leków, występuje bardzo rzadko. Częściej mogą się pojawić reakcje alergiczne skóry.

Ibum:

Ból brzucha, pokrzywka i niestrwność mogą wystąpić u 1 do 10 osób na 1000 przypadków. Ryzyko zaburzeń pracy wątroby występuje wyłącznie podczas długotrwałego stosowania leku.

Nurofen Forte:

Najbardziej niepokoi możliwość wystąpienia krwawień z jelit i żołądka, mogących doprowadzić do niedokrwistości. Ten objaw występuje u 1 na 10 osób stosujących lek.

Czytaj ulotkę przed zastosowaniem leku!
W każdej ulotce jest wyszczególniona lista objawów niepożądanych mogących wystąpić po zastosowaniu leku. To, co niepokoi przy porównaniu ulotek syropów dla dzieci, to różnice w częstotliwości występowania konkretnych objawów. Sprawdziliśmy tylko cztery syropy o podobnych właściwościach, jednak nie spodziewaliśmy się tak diametralnych różnic.

Każdy rodzic przed podaniem maluchowi leku powinien zapoznać się z wykazem możliwych skutków ubocznych. Dzięki temu będzie mógł zadecydować, czy na pewno chce ryzykować i podać dziecku lek. Czasem warto poszukać bezpieczniejszej alternatywy.

Źródło: pl.gsk.comhasco-lek.plnurofen.pldoz.pl

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage na Facebooku!

Zostaw swój komentarz