Ta historia 10-letniego Dereka Madsena jest wyjątkowo bolesna. Pochodzący z Sacramento chłopiec latem 2005 roku dowiedział się, że zdiagnozowano u niego rzadki rodzaj nowotworu – nerwiaka zarodkowego (neuroblastomę).

Ten typ raka najczęściej pojawia się u dzieci. Leczenie było bardzo trudne i wymagało ogromnego poświecenia zarówno ze strony chłopca, jak i jego matki.

Przez całą chorobę towarzyszyła im fotografka Renée C. Byer, której rodzina pozwoliła na dokumentowanie walki Dereka z rakiem. Zdjęcia oddają zmieniające się nastroje tego niezwykle trudnego okresu – od nadziei i chwil radości po rozpacz.

To Derek wraz z mamą w szpitalu „UC Davis Medical Center”.

Cindy stara się złagodzić ból, jaki Derek odczuwał po wybudzeniu z narkozy. Chłopiec krzyczał i kopał z bólu.

Gdy rak objął dalsze organy i kości chłopca, mama starała się zmniejszyć jego cierpienie przez masaż głowy. Była z nim cały czas. Zrezygnowała z pracy zawodowej (wcześniej prowadziła salon piękności), aby opiekować się dzieckiem.

Chciałam, by było mu jak najlżej. Robiłam wszystko, co tylko mogło wywołać na jego twarzy uśmiech.

Derek i jego mama dowiedzieli się, że konieczna będzie kolejna operacja – tym razem usunięcia guza z brzucha. Derek boi się, a mama go przytula.

Czasami udawało im się po prostu cieszyć życiem. Derek wraz ze starszym bratem, Micą i jego przyjacielem RJ szaleją w pokoju hotelowym. Przyjechali do Tahoe na zaproszenie znanego koszykarza Chrisa Webbera.

Udało się to za sprawą Cindy, która opisała historię syna w liście do sportowca. Derek pierwszy raz nocuje w hotelu.

Derek miał w zwyczaju wystawiać cierpliwość mamy na próbę – na przykład wspinając się na wysokie i niebezpieczne miejsca. Tym razem zrobił to w proteście przed operacją, do której nie chciał się przygotować.

Cindy wraz z pielęgniarkami przygotowującymi Dereka do operacji. Może z nim zostać do momentu, aż zacznie działać narkoza.

Dereka wspierał też jego brat, Mica. Na zdjęciu poniżej Derek podczas radioterapii.

Derek płacze z bezsilności w Centrum Onkologii. Mama i lekarz, William Hall, namawiają go do podjęcia dalszego leczenia, które może opanować rozwój nowotworu i złagodzić ból.

Mama bardzo chce, aby chłopiec podjął walkę: – Derek, jeśli tego nie zrobisz, umrzesz.

Chłopiec odpowiada: – I co z tego! Nie chcę tu już być. Jedźmy do domu!

Derek ostatecznie zgodził się na leczenie, a w nagrodę mama pozwoliła mu prowadzić samochód. Jednak już kilka godzin później Cindy dowiaduje się od lekarza, że Derekowi zostało tylko parę tygodni życia.

Nowotwór rozrasta się wyjątkowo szybko. Guz w głowie powoduje pojawienie się siniaka pod okiem. W ramce nad łóżkiem chłopca widać serwetkę z życzeniami od jego ulubionych kelnerek z restauracji w sąsiedztwie.

Cindy wspiera jej najlepsza przyjaciółka, Kelly Whysong. Obie kobiety leżą przy chłopcu. Derek słabł z dnia na dzień. Kelly napisała do niego list, w którym gratulowała mu waleczności.

10-latek jest bardzo osłabiony, podejmuje jednak wysiłek, aby wstać i przymierzyć ubrania. Brzuch chłopca wygląda tak z powodu rozwijającego się tam guza. Spodnie nie były już na niego dobre…

10 maja 2006 Cindy ze łzami w oczach obserwuje, jak pielęgniarka wypłukuje cewnik Dereka. Za chwilę poda mu dużą dawkę leków przeciwbólowych, dzięki którym Derek odejdzie bez bólu.

Cindy podczas pogrzebu. Brat Dereka i przyjaciele niosą trumnę.

Najukochańszy synku, zawsze będziesz obecny w moim sercu. Zawsze będę zachęcać innych, aby darowali trochę swojego czasu i energii tym, którzy przechodzą trudne chwile w życiu.

Pogrzeb Dereka odbył się 19 maja 2006 roku w Mount Vernon Park.

Źródło: faithit.com, imgur.com, de.wikipedia.org Fotografie: imgur.com

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage na Facebooku!

Zostaw swój komentarz