Uwaga! Firma Zynerga nie zajmuje się leczeniem, tylko prowadzi biznes żerujący na ludziach, którzy obawiają się raka. Przekonała się o tym Justyna Kurzyńska (38 l.) z Katowic, która trafiła w sidła tej firmy i ostrzega przed nią Polaków.

– To krętacze, którzy przez telefon obiecują rozpoznanie choroby nowotworowej na podstawie… niby darmowego badania moczu! Ale to oszustwo! – oburza się pani Justyna. Zaczęło się od tego, że natrafiła na ogłoszenie firmy Zynerga: „Bezpłatny Test Diagnostyczny Organizmu! Jedyne w Polsce badania na wolne rodniki! Wykonaj test z moczu i wyprzedź raka!”.

– Moja mama jest ciężko chora… Też się obawiam raka, więc pomyślałam, że sama się przebadam – opowiada kobieta.

Pod gabinetami zastała kolejkę ludzi. Każdy chciał się za darmo przebadać… Weszła. Oddała próbkę moczu. Pani w białym fartuchu umoczyła papierek i włożyła go do jakiegoś urządzenia. Sprawdziliśmy później, że to właściwie zabawka, a nie profesjonalny sprzęt!

– Jednak pani w kitlu poważnym tonem stwierdziła, że mam maksymalnie przekroczone normy wolnych rodników – dodaje pani Justyna.

Chciała jednak wiedzieć, czy coś jej dolega, ale „specjalistka” stwierdziła, że tego dowie się przy następnych odpłatnych wizytach. „Prawdę” poznałaby szybciej, jeżeli zapłaciłaby od razu 180 zł.

– W późniejszym terminie cena wzrasta do 420 zł – usłyszała i zrezygnowała, wyczuwając oszustwo.

Reporterka Faktu odwiedziła panie w białych kitlach, by usłyszeć, dlaczego oszukują ludzi. Odesłały ją do swojego szefa, dietetyka Adama Bańkowskiego. Ten napisał nam, że Zynerga „prowadzi w Katowicach akcję profilaktyczną polegającą na bezpłatnych pomiarach kilkunastu wskaźników mogących mieć wpływ na jakość życia oraz ryzyko zachorowań na choroby”.

Przedstawiciel Zynergi nie odniósł się do zarzutu oszukiwania klientów. Omijajcie tę firmę z daleka!

To wyłudzanie pieniędzy

„Dr nauk medycznych Elżbieta Rabsztyn, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Diagnostyki Laboratoryjnej w woj. śląskim: ”„- Bolączką wszystkich zawodów medycznych jest pojawienie się na rynku przedstawicieli firmujących się mianem specjalisty. Najczęściej są to firmy prowadzące działalność gospodarczą, a nie medyczną. Wielu oferuje usługi paramedyczne, proponując potencjalnym pacjentom informacje o cudownych badaniach, np. wolnych rodnikach, żywej kropli krwi, biorezonansie. Pacjenci nagminnie wprowadzani są  w błąd, informowani o o złym stanie zdrowia dotyczącym olbrzymiej ilości patogenów w ich organizmie: grzybów chorobotwórczych, bakterii, pasożytów czy wolnych rodników , a tak na prawdę chodzi o zwykle wyłudzenie pieniędzy. Metody oferowane przez takie podmioty nie mają nic wspólnego z medyczną diagnostyką kliniczną oferowaną przez Medyczne Laboratoria Diagnostyczne. Badania laboratoryjne czyli badanie tkanek, płynów ustrojowych zgodnie z ustawą o diagnostyce laboratoryjnej z dnia 22 lipca 2001 r może być prowadzone wyłącznie w Medycznym Labortorium Diagnostycznym. Osobami uprawnionymi do wykonywania badań są technicy analityki medycznej pracujący pod nadzorem diagnosty laboratoryjnego legitymujący się prawem wykonywania zawodu.Każdy podmiot, który oferuje badania z zakresu medycznej diagnostyki powinien być wpisany do rejestru Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, a na każdym wyniku badania laboratoryjnego musi pieczęć z numerem prawa wykonywania zawodu. Każdy pacjent ma prawo wiedzieć komu powierza swoje życie i zdrowie. Żaden dietetyk nie ma prawa wykonywać badań laboratoryjnych!”

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage na Facebooku!

Zostaw swój komentarz