W wieku 75 lat zmarł brytyjski aktor Gorden Kaye, najbardziej znany z roli Rene Artois w serialu „Allo Allo!”. Śmierć artysty w poniedziałek potwierdził jego były agent.

75-letni Gorden Kaye umarł w poniedziałek rano w domu opieki.

Vicki Michelle, która występowała w serialu u jego boku jako Yvette, nazwała zmarłego „błyskotliwym, utalentowanym aktorem, znakomitym profesjonalistą, kochanym na całym świecie”. – Gorden Kaye był fantastycznym aktorem komediowym, a jego znakiem firmowym rola Rene Artois, która zdobyła mu miejsce w komediowym hallu sławy – powiedział Shane Allen z BBC.

Rola życia

Gorden Kaye był popularnym brytyjskim aktorem telewizyjnym i teatralnym. Karierę aktorską rozpoczął w latach 60. XX wieku, początkowo występując w wielu rolach epizodycznych i drugoplanowych.

Zagrał w wielu produkcjach telewizyjnych, m.in. w „Wiele hałasu o nic” z 1984 roku, inscenizacji „Życia i śmierci króla Jana” dla brytyjskiego Teatru Telewizji. Grał też w komediowym filmie Terry’ego Gilliama „Jabberwocky” z 1977 roku oraz jego „Brasil” z 1985 – psychodelicznym filmie, nawiązującym do powieści George’a Orwella „Rok 1984” i obsypanym nagrodami. W latach 1982-1992 grał postać, która przyniosła mu największą sławę – Rene Artois w serialu „Allo Allo!”, właściciela kawiarni w okupowanej przez Niemców Francji w czasie II wojny światowej.

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage na Facebooku!

Zostaw swój komentarz