To wydarzenie będzie gratką nie tylko dla miłośników astronomii. Zaćmienie Księżyca 2018 będzie wyjątkowe, bo najdłuższe od 100 lat! Zacznie się o 21.30 i potrwa prawie dwie godziny. Zjawisko będzie doskonale widoczne na terenie całej Polski. Sprawdź, kiedy nastąpi zaćmienie Księżyca 2018, bo warto wtedy spojrzeć w niebo.

Zaćmienie księżyca 2018 nastąpi już w wakacje, a dokładnie w piątek, 27 lipca, o godzinie 21.30. Będzie świetnie widoczne z Polski, dlatego warto zarezerwować sobie czas i miejsce do obserwacji. To pierwsze od 100 lat zaćmienie księżyca, które będzie trwało rekordowo długo, bo aż 1 godzinę 43 minuty. Kolejne tak długie widowisko nastąpi dopiero w 2123 roku, a więc nie każdemu będzie dane je ponownie obejrzeć. W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Zaćmienie będzie częścią jeszcze jednego niezwykłego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień: dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego. Faza całkowita potrwa do godz. 23:13, ale potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, czyli „schodzenia” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia.

Warto zapamiętać datę 27 lipca. Nie przegapcie tego!

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nas na Facebooku!