Gustaw Lutkiewicz nie żyje. Aktor, którego pamiętamy m.in. z ról w „Ogniem i mieczem”, serialach „Złotopolscy” i „Alternatywy 4” oraz licznych ról teatralnych, miał 93 lata. O śmierci Lutkiewicza poinformowała na Facebooku jego córka Katarzyna.

Gustaw Lutkiewicz urodził się 29 czerwca 1924 w Kownie. Był aktorem teatralnym, filmowym i serialowym, często występował również w słuchowiskach radiowych.

Od kilku lat nie pojawiał się na ekranie i deskach teatralnych – w 2010 roku Lutkiewicz oświadczył, że ze względu na stan zdrowia przechodzi na emeryturę. Córka, Katarzyna Lutkiewicz, pożegnała go słowami „Żegnaj, Tato…”.

Fani serialu „Złotopolscy” z pewnością pamiętają jego rolę właściciela sklepu – Zygmunta Karabasza. Gustaw Lutkiewicz grał również m.in. starego Barabasza w „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana i prezesa spółdzielni mieszkaniowej w kultowym serialu „Alternatywy 4”.

Żegnaj Tato…

Opublikowany przez Katarzyna Lutkiewicz na 23 lutego 2017

W czasie swojej długiej kariery zawodowej występował m.in. na deskach Teatru Nowego, Teatru Dramatycznego, Teatru Powszechnego i Teatru Narodowego. Zagrał również wiele ról w Teatrze Telewizji. Także śpiewał – chyba najbardziej znanym utworem w jego wykonaniu jest „Modlitwa” Buława Okudżawy, której słowa:

„Dopóki ziemia kręci się,
dopóki jest tak, czy siak,
Panie, ofiaruj każdemu z nas,
czego mu w życiu brak…”

brzmią do dziś pięknie, a także przejmująco.

Aktor został wyróżniony m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Mikrofonem oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage na Facebooku!

Zostaw swój komentarz