Większość z nas budzi się w nocy co najmniej kilkukrotnie, nie zdając sobie z tego sprawy. Te krótkie, kilkusekundowe pobudki są całkowicie normalne…

Nasze ciało w ten sposób sprawdza środowisko i decyduje czy dalszy odpoczynek jest bezpieczny, mówi doktor Neil Stanley. Jednak jeśli przerwy w śnie są regularne i trwają dłużej, może to oznaczać, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego.

Tak przynajmniej twierdzi starożytna chińska medycyna. Popatrz więc na zegarek i dowiedz się, co jest nie tak z Twoim ciałem.

Pobudki między 21 a 23

Jeśli budzisz się w tych godzinach, lub masz problem z zaśnięciem, ma to związek z Twoim stanem psychicznym. W tym czasie „uchodzi” z ciebie stres, a przy okazji pojawiają się myśli o nadchodzących obowiązkach. Dlatego, aby zminimalizować wpływ stresu na sen, zaraz przed pójściem spać należy wykonać kilka ćwiczeń relaksacyjnych i rozluźniających spięte mięśnie.

O tej porze ze snu mogą wyprowadzać Cię również dolegliwości układu pokarmowego oraz oddechowego. Główną przyczyną pobudek spowodowanych gwałtownym kaszlem jest kwas żołądkowy, który przedostaje się do przełyku i podrażnia gardło.

Może to wskazywać na to, że cierpisz na refluks. Powinieneś więc stosować odpowiednią dietę. Na początek warto zacząć od nie objadania się tuż przed pójściem spać. Tłuste posiłki trawią się nawet sześć godzin! Natomiast lżejsze, składające się z chudego mięsa lub sałatki, trawione będą jedynie przez dwie.

Jeśli zmiana diety nie pomoże na  Twoje problemy z zasypianiem, powinieneś udać się do specjalisty.

Pobudki między 23 a 1 w nocy

Również w tych godzinach możesz odczuwać efekty trawienia nadmiernej ilości tłuszczów. Jak twierdzi medycyna chińska, w tym czasie najbardziej pobudzony jest woreczek żółciowy, do którego obowiązków należy właśnie trawienie tych składników.

Eksperci przekonują również, że pobudki w tych godzinach spowodowane są często bólem pleców. Najczęściej przyczyną jest zła pozycja podczas snu (najlepsza to taka, gdzie leżysz na plecach, z jedną poduszką pod plecami, a drugą pod kolanami), lub nieodpowiedni materac (ten element powinien być wymieniany raz na 8 – 10 lat).

Innym powodem budzenia się w tych godzinach może być zapalenie mięśni, które najbardziej dają się we znaki o tej porze. Wtedy właśnie zwiększa się aktywność związków chemicznych, które odpowiedzialne są za występowanie tego typu dolegliwości.

W okolicach północy ze snu może wyrywać Cię również zesztywnienie mięśni, będące objawem zapalenia stawów. Ten przypadek najczęściej ma miejsce wśród mężczyzn w wieku od 15 do 35 lat.

Jeśli cierpisz na astmę, może być to kolejny powód budzenia się miedzy 23 a 1 w nocy. Około 60% chorujących na astmę, przyznało, że okresowo cierpią na bezsenność. Powodem mogą być również inne choroby układu oddechowego. Po północy ilość oddechów na minutę zmniejsza się, przez co do organizmu trafia mniej tlenu niż normalnie.

Pobudki między 1 a 3 w nocy

Medycyna wschodu uważa, że o tej porze znacząco zwiększa się aktywność wątroby. Dlatego też warto pamiętać o odpowiedniej diecie, w której ograniczymy tłuste potrawy i alkohol bezpośrednio przed snem.

W tych godzinach budzić nas mogą również gwałtowne bóle głowy, określane mianem „bólów budzikowych”. Wszystko przez to, że zdarzają się regularnie i zawsze o tej samej porze. Najczęściej takie dolegliwości występują u osób po 50. roku życia. Ten problem jest też często nazywany „bólem samobójców”, gdyż osoby cierpiące z jego powodu, dosłownie pragną umrzeć.

Eksperci przekonują, że aby walczyć z tymi dolegliwościami, wystarczy jeść jak najmniej przed snem, oraz zminimalizować dopływ ostrego światła do sypialni. Tego typu ból może być również objawem niedostatecznego nawodnienia organizmu. Tkanki otaczające mózg składają się głównie z wody, a kiedy tej jest za mało, tkanki kurczą się i uciskają organ. To powoduje ostry ból.

Niedostateczne nawodnienie może być również objawem cukrzycy. Jeśli więc regularnie zdarza Ci się budzić w tych godzinach z pragnieniem oraz potrzebą pójścia do toalety, powinieneś sprawdzić poziom cukru we krwi.

Pobudki między 3 w nocy a 5 nad ranem

Jak przekonuje medycyna wschodnia, w tych godzinach przyczynami pobudek są czynniki psychologiczne, a w szczególności uczucie smutku. Warto też zainteresować się stanem swoich płuc, gdyż w tym czasie są najbardziej pobudzone energetycznie.

Zachodni naukowcy dodają, że krew staje się gęstsza tuż nad ranem i bardziej podatna na krzepnięcie, a jej płytki na sklejanie się ze sobą. Jeżeli regularnie budzisz się w tych godzinach, dobrym pomysłem jest udać się do kardiologa. Jak mówią statystyki, najwięcej ataków serca ma miejsce o 4 nad ranem.

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage na Facebooku!

Zostaw swój komentarz