W 2008 roku na wykopaliskach w Rezerwacie Pierwszych Narodów Menominee w Wisconsin, archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia, a był nim niewielki gliniany garnek. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to mało imponujące, ustalono, że ten malutki ceramiczny przedmiot ma około 800 lat!

W środku garnka znajduje się coś, co zmienia nasze patrzenie na wymieranie gatunków, ochronę i przechowywanie żywności, a także sposób w jaki ludzie wpływają na naszą planetę. To niewiarygodne, że mały gliniany garnek zasypany w ziemi mający 800 lat w dzisiejszych czasach ma takie znaczenie i wzbudza niesamowite emocje.

Dokonania oraz wybory ludzi w minionych stuleciach, nawet obecnie mają na nas ogromny wpływ, niezależnie od tego na którym kontynencie żyjemy. Właśnie dzięki nim, archeolodzy mogli odnaleźć wymarły gatunek dyni, który uznano za wymarły.

Ten garnek został znaleziony w Rezerwacie Menominee w Wisconsin, gdzie został zakopany około 800 lat temu.

W środku archeolodzy znaleźli ukryte nasiona. Prawdopodobnie zostały umieszczone w garnku, jako metoda przechowywania zasobów żywności. Ustalono, że nasiona są starym, obecnie wymarłym gatunkiem dyni.

Siedem lat po tym niesamowitym odkryciu, studenci w Winnipeg zdecydowali zasadzić jedno z 800-letnich nasion i ku zdumieniu wszystkich, coś z tego wyrosło!

Dynia została nazwana „Gete-okosomin”. W języku Menominee oznacza to Wielka Stara Dynia. Jak można zauważyć, jest naprawdę wielka.

Zespół obecnie pracuje nad uprawą dyni aby zapobiec jej ponownemu wyginięciu.

Może wydawać się, że jest to mało znacząca dynia, jednak jest to również symbol społeczeństwa i historii Pierwszych Narodów, jak również fascynujące spojrzenie, jak niesamowita może być hodowla.

To odkrycie pokazuje, że rośliny mogą być zdumiewające i niewiarygodne oraz że czasami coś co stało sięjuż historią, może do nas powrócić w każdej chwili. Jeśli lubisz historię i naukę podziel się tym niesamowitym odkryciem ze swoimi znajomymi!

Źródło:littlethings
Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage na Facebooku!

Zostaw swój komentarz