Nasza krew krzepnie, by zahamować krwawienie, np. podczas skaleczenia. W ten sposób chroni nasze życie i zabezpiecza nas przed wykrwawieniem.

Czasem jednak krew krzepnie również wtedy, gdy nie powinna, np. wewnątrz naszych żył. Krzepnięcie wewnętrzne może zagrażać naszemu życiu i zdrowiu powodując zawał serce, udar i inne powikłania. Na szczęście istnieją sposoby, by w porę rozpoznać niebezpieczeństwo.

Oto 8 sygnałów zakrzepicy, o których musisz wiedzieć:

1. Obrzęk kończyny

Jednym z poważnych rodzajów zakrzepicy, jest zakrzepica żył głębokich. Gdy występuje, tlen nie jest w stanie dotrzeć do ważnych narządów, powodując słaby przepływ krwi, którego efektem jest obrzęk. Jeśli zatem zauważysz, że jedna lub więcej Twoich kończyn spuchło z niewyjaśnionych przyczyn, być może odpowiedzialna jest za to zakrzepica żył głębokich.

2. Ból i tkliwość nóg

Kolejną częstą oznaką zakrzepicy żył głębokich, jest T jest ból brzucha i delikatność. Oprócz obrzęku kończyn, zakrzepica powoduje bóle nóg, skurcze i tkliwość.

3. Czerwone smugi na skórze

Jeśli zauważysz na swojej skórze czerwone smugi, które biegną wzdłuż Twoich żył, oznacza to, że masz do czynienia z czymś poważniejszym niż zwykłe stłuczenie i natychmiast udaj się do lekarza. Skrzepy powodują siniaki, które nie stanowią powodów do obaw, ale smugi świadczą o zagrożeniu Twojego życia. Gdy dotkniesz skóry w miejscu ich powstania wyczujesz, że jest ona ciepła.

4. Bóle w klatce piersiowej i płytki oddech

Ból w klatce piersiowej, podobnie jak płytki oddech, nigdy nie powinny być ignorowane. Wystąpienie tych objawów jednocześnie, może świadczyć o zakrzepie krwi w płucach. To bardzo niebezpieczne, dlatego natychmiast przerwij wszelkie czynności i udaj się do szpitala.

5. Duszności

Ponownie: nigdy nie ignoruj problemów z oddechem. Jeśli jednocześnie czujesz kołatanie w klatce piersiowej i masz  zawroty głowy, być może w Twoich płucach pojawił się skrzep. Natychmiast udaj się do szpitala!

6. Niewyjaśniony kaszel

Dokucza Ci kaszel, choć jesteś zupełnie zdrowy? Obserwuj uważnie swój organizm, a być może dostrzeżesz objawy zakrzepicy: przyspieszone tętno, ból w klatce piersiowej, duszności. W razie ich wystąpienia, natychmiast skonsultuj się z lekarzem!

7. Wymioty lub biegunka

Nasilone wymioty lub biegunka również powinny Cię zaniepokoić. Mogą bowiem informować Cię o zakrzepicy krwi w jamie brzusznej. Skonsultuj się z lekarzem!

8. Silne, przewlekłe bóle głowy

Jeśli odczuwasz silny , przewlekły ból głowy, któremu towarzyszą zaburzenia widzenia lub mowy, być może w Twoim mózgu pojawił się skrzep.

Zakrzepica jest niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, daje jednak szanse na ocalenie życia i zdrowie. Słuchaj tego, co mówi Twoje ciało. Nietypowe objawy, takie jak pojawiające się znikąd bóle głowy czy skurcze nóg, nie powinny być lekceważone.

Nie czekaj aż same znikną i natychmiast udaj się do lekarza. Od tego może zależeć Twoje życie!

Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub nasz fanpage na Facebooku!

Zostaw swój komentarz